TRANSMISJA

Transmission 56 – Halina Poświatowska

Zapalam świeczkę w dniu urodzin Poetki, żyjącej w cieniu śmierci, gdyż pozostawiła po sobie smugę światła. Jedna świeczka wystarczy, gdyż blask … tak ten blask, zapłonął dla mnie w jakiejś wówczas przedziwnej awangardzie do  kaskaderów literatury, poetów przeklętych, muzyków podążających zimno falową ścieżką autodestrukcji a zapełniających swoją ulotną obecnością korytarze Maison de Sante.

Spotkałem Halinę, mojego dzisiejszego niezwykłego gościa, dawno temu. W czasach i w środowisku o ograniczonej niemalże do zera zdolności do absorpcji światów zawartych w poezji, natomiast silnie nastawionego negatywnie na wszelką odmienność. (Nawet do Towarzysza J.Z szukającego usilnie kogoś z kim mógłby podyskutować na temat korzyści wynikających z poglądów Fryderyka Nietzsche).  Więc było to spotkanie w głębokim utajeniu, wręcz nieprzyzwoite.

Najsampierw, wybacz mi, że naszą znajomość nie zacząłem od wierszy.  Pamiętam, późną jesienią, w dość chłodny dzień, gdy konary drzew ogołocone z liści zaczynały grozić bezbożnemu niebu,  siedziałem na parkowej ławce, przygnieciony “Szklanym kloszem” Sylvie Plath . Podeszłaś cicho, cichutko, przysiadłaś się i powiedziałaś:  to będzie “Opowieść dla przyjaciela”.

Wysłuchałem. Zmierzch zapadł na dziedzińcu wewnątrz murów i wykrzywionych okien a ty zamilkłaś. Czas wtedy musiał chyba przystanąć. W końcu usłyszałem Ciebie  jak patrząc przed siebie, mówisz : “Nie umrę jeszcze, poczekam, poczekamy razem; my umiemy przecież pięknie czekać, na życie, na śmierć, na cokolwiek… “*

Odeszłaś pozostawiając za sobą wiersze  i mnie powoli, powoli dostrzegającego życie.

– Mój  Blasku  tańczący wśród cieni, ponieważ Transmission to w pewnym sensie audycja radiowa, czy mógłbym za twoją zgodą wysłać w eter twoje dwa wiersze czytane przez Ciebie?

-Tak, proszę.

Kochani Pensjonariusze, jeżeli pragnęlibyście zostać jeszcze chwile, wysłuchajcie proszę słuchowiska o Halinie Poświatowskiej , nagranego przez Teatr Polskiego Radia

“Portret Haliny Poświatowskiej”, reż. Katarzyna Michałkiewicz, wystepują: Maja Hirsch, Dominika Ostałowska, Anna Seniuk, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz, Piotr Adamczyk, Zbigniew Zamachowski, Piotr Bajor, Mariusz Bonaszewski, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, muzyka: Aleksander Dębicz, Teatr Polskiego Radia, 2017 rok.

*Halina Poświatowska – “Opowieść dla przyjaciela”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.